Reklama

Czytanie

Czytanie

11.08.2006
Czyta się kilka minut
Spośród wielu zwyczajnych przyjemności niektóre cechują się tym, że można ich zaznawać bez pomocy, współpracy, a nawet obecności drugiej osoby. Do takich przyjemności należy czytanie.
D

Dla niewielkiej części ludzi (takich jak ja) czytanie stanowi także element pracy zawodowej, ale i wtedy jest przyjemnością, chyba, że trzeba przeczytać sto prac rocznych studentów. Dla ogromnej większości jednak czytanie jest przyjemnością bezinteresowną, której trzeba się w pewnym, stosunkowo wczesnym, wieku nauczyć, tak, żeby stała się niemal odruchową. Kiedy nie mamy co robić, albo nawet kiedy mamy, zamiast robić, lepiej czytać.

Warto zwrócić uwagę, że nie jest najważniejsze, co się czyta. Człowiek ciekawy świata w każdej lekturze (no, może niemal w każdej) znajdzie coś ciekawego. Znam kogoś, kto przed zaśnięciem sięga po pierwszą z brzegu książkę i potrafi jednego dnia czytać "Tako rzecze Zaratustra", a innego dzieło o odmianach i gatunkach drzew. Potrafi wszystkim się zaciekawić i takie czytanie, może z wyjątkiem gazet codziennych, stanowi największą...

4111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]