Reklama

Czy sprawiedliwość musi odejść do lamusa?

Czy sprawiedliwość musi odejść do lamusa?

25.07.2004
Czyta się kilka minut
Dopóki nie zadaję sobie pytań, wiem; kiedy zaczynam je zadawać, widzę, że nie wiem. Tak jest też z pojęciem sprawiedliwość - niby czym jest, każdy wie, ale wystarczy nieco się zastanowić, by stwierdzić, że to wcale nie jest takie proste.
O

Okazuje się bowiem, że nie ma uznanej przez wszystkich definicji tego, co sprawiedliwe, ani tego, co niesprawiedliwe. Więcej: historia ludzkości to w gruncie rzeczy walka różnych sposobów pojmowania (czy ujmowania) sprawiedliwości, sposobów często sprzecznych, z których każdy jest właśnie tym “prawdziwym" dla tych, którzy go wyznają (a nawet jeśli nie wyznają, to głoszą).

Za sprawiedliwe uważane jest to, co odpowiada własnej wizji życia społecznego (zawsze mówi się o niej w kontekście życia społecznego), za niesprawiedliwe - to, co jest z nią sprzeczne. Rozumienie sprawiedliwości nie jest więc czymś autonomicznym, bywa zanurzone w wizji idealnej, w utopii albo w ideologii. Mówienie o niej często bywa sztuczką retoryczną na usługach konkretnej koncepcji politycznej. Mówi się wtedy z emfazą: sprawiedliwość dziejowa, proletariacka, rewolucyjna, etniczna (rasowa...

19477

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]