Reklama

Czy religia w szkole jest obowiązkowa

Czy religia w szkole jest obowiązkowa

16.09.2014
Czyta się kilka minut
Znając swoje dzieci i znając poziom lekcji religii w ich szkole, czasem możemy uznać, że lepiej katechizować je samemu.
Święcenie tornistrów w parafii w Koziegłowach koło Poznania, 9 września 2007 r. Fot. Marek Lapis / FORUM
N

Na początku września – jak to od paru lat bywa – wraca kwestia religii w szkole. W tym roku pojawiła się ze zdwojoną siłą w związku z wytycznymi minister edukacji, zobowiązującymi dyrektorów szkół do organizacji lekcji etyki nawet dla jednego ucznia, którzy wyraziłby taką wolę. To ułatwienie wyboru etyki wzbudziło panikę po stronie niektórych instytucji kościelnych.
Przykładem panicznej reakcji była instrukcja dla katechetów, która na początku września ukazała się na stronach Kurii Diecezji Kaliskiej. Nakazywała ona katechetom informować rodziców, że rezygnacja z lekcji religii jest formą pisemnej apostazji. Bardzo szybko pojawiły się komentarze, m.in. na stronach „Tygodnika”, ale także portali Deon.pl i Wiara.pl, wskazujące, że instrukcja ta stoi w rażącej sprzeczności z prawem kanonicznym. Kuria kaliska instrukcję więc wycofała, tłumacząc się pomyłką – wyjaśnienie niezbyt...

4898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]