Reklama

Ładowanie...

Czy religia w szkole jest obowiązkowa

16.09.2014
Czyta się kilka minut
Znając swoje dzieci i znając poziom lekcji religii w ich szkole, czasem możemy uznać, że lepiej katechizować je samemu.
Święcenie tornistrów w parafii w Koziegłowach koło Poznania, 9 września 2007 r. Fot. Marek Lapis / FORUM
N

Na początku września – jak to od paru lat bywa – wraca kwestia religii w szkole. W tym roku pojawiła się ze zdwojoną siłą w związku z wytycznymi minister edukacji, zobowiązującymi dyrektorów szkół do organizacji lekcji etyki nawet dla jednego ucznia, którzy wyraziłby taką wolę. To ułatwienie wyboru etyki wzbudziło panikę po stronie niektórych instytucji kościelnych.
Przykładem panicznej reakcji była instrukcja dla katechetów, która na początku września ukazała się na stronach Kurii Diecezji Kaliskiej. Nakazywała ona katechetom informować rodziców, że rezygnacja z lekcji religii jest formą pisemnej apostazji. Bardzo szybko pojawiły się komentarze, m.in. na stronach „Tygodnika”, ale także portali Deon.pl i Wiara.pl, wskazujące, że instrukcja ta stoi w rażącej sprzeczności z prawem kanonicznym. Kuria kaliska instrukcję więc wycofała, tłumacząc się pomyłką – wyjaśnienie niezbyt...

4898

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]