Reklama

Ładowanie...

Czy powstanie świat bez korupcji?

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Dyskusję o działalności CBA trzeba przenieść na inny poziom. Zapytajmy, czy nie żyjemy w państwie, które uzurpuje sobie prawo decydowania o tym, co dla obywateli jest najlepsze, a policji bądź służbom specjalnym przyznaje prawo do ich nieograniczonego inwigilowania.
W

W Polsce nie brakuje służb uprawnionych do zbierania o obywatelach informacji poprzez podsłuchy, podglądy, sprawdzanie kont bankowych i polis ubezpieczeniowych, kontrolę korespondencji. Na niekrótkiej liście znajdują się: policja, Centralne Biuro Śledcze, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Kontrwywiad Wojskowy, policja skarbowa i celna, Centralne Biuro Śledcze, Służba Ochrony Kolei. Także działające od lipca 2006 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Życie pod nadzorem

Żaden z dotychczasowych koordynatorów ds. służb specjalnych nie zdołał zgrać ich działalności. Bałagan kompetencyjny pogłębia brak odpowiedniej ustawy. Nieraz już pytano o to, kto służby "zadaniuje", i czy aby one same nie szukają sobie zadań do wykonania. Od lat poważne zastrzeżenia budzi tryb kontroli służb: sejmowa komisja ds. służb...

11169

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]