Reklama

Czy polskiej szkole grozi strajk?

Czy polskiej szkole grozi strajk?

11.10.2021
Czyta się kilka minut
T

Tak ostrego sprzeciwu związków nie było dawno: po tym, jak Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian w statusie zawodowym nauczyciela, Związek Nauczycielstwa Polskiego i oświatowa Solidarność – centrale rzadko działające ręka w rękę – mówią o manipulacji i „udawaniu podwyżek”, które powiązane będą ze zwiększeniem nakładu pracy.

Minister Przemysław Czarnek tymi dwiema liczbami żongluje przy każdej okazji: 8 mld zł na podwyżki, ponad 1400 zł więcej dla nauczyciela wchodzącego do zawodu.

– Tyle że podwyżki dotyczą w zasadzie tylko nauczycieli stażystów, a i to ze względu na wzrost płacy minimalnej. Nauczyciel dyplomowany może nawet stracić – wieszczy w rozmowie z „Tygodnikiem” Ryszard Proksa, szef oświatowej „S”.

– To propozycje, które nauczyciele nazywają szokującymi: pensum wzrośnie nie o dwie godziny, jak zakładano wcześniej, a o cztery. Dochodzi do tego osiem ewidencjonowanych godzin aktywności poza pracą przy tablicy. Wprowadzenie takich zmian oznaczałoby zwolnienia rzędu ponad 40 tys. nauczycieli – dodaje Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP.

Oświatowa „S” powołała sztab protestacyjny. Kolejne manifestacje (ostatnia, zorganizowana przez ZNP przed resortem edukacji, była w miniony weekend) mogą się odbyć po 22 października, jeśli zaplanowane na tę datę rozmowy skończą się kolejnym fiaskiem. O planach strajkowych związkowe centrale mówić na razie nie chcą. – Ale na korytarzach, w pokojach nauczycielskich to słowo pada coraz częściej – zastrzega rzeczniczka ZNP. – Coraz więcej nauczycieli mówi, że właśnie strajk powszechny może się okazać jedyną skuteczną strategią. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]