Reklama

Czy papież upomniał się o Falklandy?

Czy papież upomniał się o Falklandy?

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Franciszek przyjął Elżbietę II w Watykanie.
N

Nieformalna wizyta brytyjskiej monarchini trwała ok. pół godziny, w tym przez 17 minut papież rozmawiał z królową. O nieformalnym charakterze wizyty świadczył prezent, jaki otrzymał papież: koszyk produktów ekologicznych pochodzących z królewskich posiadłości, w tym miód, soki i dziczyzna. Z kolei małżonek królowej, książę Edynburga Filip, wręczył papieżowi dwie butelki whisky. Papież odwdzięczył się faksymile dokumentu z 1679 r., na mocy którego Innocenty XI rozszerzał kult św. Edwarda Wyznawcy (przodka Elżbiety II) na cały świat, a niespełna roczny prawnuk królowej – słynne royal baby – otrzymał wykonaną z lapis lazuli miniaturę kuli ziemskiej z krzyżem.
Ciekawy jest kontekst obecnej wizyty. Ma on podwójny wymiar: kościelny i polityczny. W 2009 r. Benedykt XVI utworzył trzy personalne ordynariaty dla anglikanów, którzy zdecydowali się przejść do Kościoła katolickiego z powodu...

2014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]