Czy papież upomniał się o Falklandy?

Franciszek przyjął Elżbietę II w Watykanie.

07.04.2014

Czyta się kilka minut

Nieformalna wizyta brytyjskiej monarchini trwała ok. pół godziny, w tym przez 17 minut papież rozmawiał z królową. O nieformalnym charakterze wizyty świadczył prezent, jaki otrzymał papież: koszyk produktów ekologicznych pochodzących z królewskich posiadłości, w tym miód, soki i dziczyzna. Z kolei małżonek królowej, książę Edynburga Filip, wręczył papieżowi dwie butelki whisky. Papież odwdzięczył się faksymile dokumentu z 1679 r., na mocy którego Innocenty XI rozszerzał kult św. Edwarda Wyznawcy (przodka Elżbiety II) na cały świat, a niespełna roczny prawnuk królowej – słynne royal baby – otrzymał wykonaną z lapis lazuli miniaturę kuli ziemskiej z krzyżem.
Ciekawy jest kontekst obecnej wizyty. Ma on podwójny wymiar: kościelny i polityczny. W 2009 r. Benedykt XVI utworzył trzy personalne ordynariaty dla anglikanów, którzy zdecydowali się przejść do Kościoła katolickiego z powodu niezgody na wyświęcanie kobiet na biskupów, a na kapłanów także zdeklarowanych homoseksualistów. Królowa brytyjska jest zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego, zatem z jej punktu widzenia osoby te dokonały apostazji. Nie jest pewne, czy ten trudny ekumenicznie problem został poruszony.
Franciszek mógł natomiast wspomnieć – choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone – że zależy mu na pokojowym dialogu Argentyny i Wielkiej Brytanii na temat Falklandów. Prosiła go o to prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner w dniu inauguracji pontyfikatu. W przeszłości Bergoglio wypowiadał się za przynależnością spornych wysp do Argentyny: w 2012 r. oznajmił, że Brytyjczycy „uzurpowali” sobie wyspy (polemizował z tą wypowiedzią po konklawe premier Wielkiej Brytanii David Cameron). Nie znaczy to jednak, że Bergoglio był zwolennikiem wojny z 1982 r., która pochłonęła wiele ofiar: zginęło ponad 900 żołnierzy (głównie po stronie Argentyny), a kolejnych 750 popełniło samobójstwo z powodu wojennej traumy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2014