Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Czwarty Świat woła

Czwarty Świat woła

06.08.2018
Czyta się kilka minut
Obrać preferencyjną opcję na rzecz ubogich to przyjąć do wiadomości, że życie osób i społeczności doświadczających nędzy i ucisku ma szczególną głębię teologiczną.
Uczestnicy procesji w Wielki Piątek mijają bezdomnego, São Paulo (Brazylia), marzec 2013 r. NACHO DOCE / REUTERS / FORUM
O

O teologach wyzwolenia mówi się w Polsce albo źle, albo wcale, o czym najlepiej świadczy fakt, że tłumaczenia ich prac na język polski, niemal bez wyjątku pochodzące sprzed 1989 r., mieszczą się na niewielkiej półce, a ich czytelnicy – na równie niewielkiej kanapie. Napisana przez Victora Codinę książka „Kościoł wykluczonych”, która ukazała się na wiosnę nakładem Wydawnictwa WAM, jest dobrą okazją do tego, żeby również w polskim Kościele zacząć odczarowywać czarną legendę „czerwonej teologii”. „Poza ubogimi nie ma zbawienia”. Tytuł, który nadał jednemu ze swoich esejów Jon Sobrino, z powodzeniem mogłaby nosić również książka Codiny. W tym krótkim zdaniu, stanowiącym przewrotną trawestację zasady sformułowanej w III w. przez Cypriana z Kartaginy, streszcza się bowiem cały program teologii wyzwolenia.

Ubodzy w duchu jako pretekst

„Najbardziej radykalną dehumanizacją ze...

12896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]