Reklama

Ładowanie...

Poza strefą komfortu

24.07.2016
Czyta się kilka minut
Co młodzi chcą usłyszeć od Franciszka? Poprosiliśmy młodych katolickich publicystów z różniących się ideowo środowisk o przygotowanie konspektów wystąpień papieża. Odpowiada Misza Tomaszewski z magazynu „Kontakt”
Fot. Rafał Siderski dla „TP”
S

Społeczeństwa przeorane głębokimi bruzdami podziałów społecznych i kulturowych potrzebują Kościoła, który konsekwentnie upomina się o ubogich i wykluczonych.

Wszystkich: bezdomnych traktowanych z buta w biały dzień i ofiary skrzętnie skrywanej przemocy domowej; ludzi uwikłanych w lokalne struktury wyzysku, a także „obcych kulturowo” uchodźców i imigrantów ekonomicznych; nienarodzone jeszcze dzieci z zespołem Downa i ich poddane symbolicznej i ekonomicznej przemocy matki.

2. Wyjście na peryferie – nie na metaforyczne peryferie naszego życia, lecz na konkretne peryferie naszych miast – wymaga porzucenia strefy komfortu. Lęk jest w tej sytuacji zjawiskiem naturalnym. Szczególnie dotyka tych, których poczucie bezpieczeństwa jest z różnych powodów nadwątlone.

Jednak poczucie bezpieczeństwa, choć ważne, nie powinno być dla nas priorytetem. Ważniejsze...

2103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]