Reklama

Poza strefą komfortu

Poza strefą komfortu

24.07.2016
Czyta się kilka minut
Co młodzi chcą usłyszeć od Franciszka? Poprosiliśmy młodych katolickich publicystów z różniących się ideowo środowisk o przygotowanie konspektów wystąpień papieża. Odpowiada Misza Tomaszewski z magazynu „Kontakt”
Fot. Rafał Siderski dla „TP”
S

Społeczeństwa przeorane głębokimi bruzdami podziałów społecznych i kulturowych potrzebują Kościoła, który konsekwentnie upomina się o ubogich i wykluczonych.

Wszystkich: bezdomnych traktowanych z buta w biały dzień i ofiary skrzętnie skrywanej przemocy domowej; ludzi uwikłanych w lokalne struktury wyzysku, a także „obcych kulturowo” uchodźców i imigrantów ekonomicznych; nienarodzone jeszcze dzieci z zespołem Downa i ich poddane symbolicznej i ekonomicznej przemocy matki.

2. Wyjście na peryferie – nie na metaforyczne peryferie naszego życia, lecz na konkretne peryferie naszych miast – wymaga porzucenia strefy komfortu. Lęk jest w tej sytuacji zjawiskiem naturalnym. Szczególnie dotyka tych, których poczucie bezpieczeństwa jest z różnych powodów nadwątlone.

Jednak poczucie bezpieczeństwa, choć ważne, nie powinno być dla nas priorytetem. Ważniejsze...

2103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]