Reklama

„Cztery pory roku”

„Cztery pory roku”

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Rebel "Cztery żywioły"Vivaldi "Cztery pory roku"Midori Seiler, Akademie für Alte Musik, Berlin Harmonia Mundi
T

Ta płyta, zgodnie z Hitchcockowską zasadą, zaczyna się od trzęsienia ziemi, po którym napięcie rośnie. Pierwszy akord, złożony ze wszystkich dźwięków skali d-moll, brzmi jak współczesny klaster. Oto muzyczny symbol chaosu, z którego wyłania się ziemia - zagrany zaraz potem unisono dźwięk d. Muzyka Jeana-Féry Rebela, nadwornego kompozytora Ludwika XV, musiała robić wrażenie jeszcze większe, kiedy tańczył do niej królewski balet. Francuzi zawsze lubili muzykę ilustracyjną, stąd też ogromne powodzenie, jakim kilka lat po premierze "Les Éleménts" Rebela cieszyły się w Paryżu "Cztery pory roku" Vivaldiego. Oba dzieła tworzą ciekawy dyptyk, który na dwa różne - francuski i włoski - sposoby opisuje świat, jego różnorodność i zmienność.

Zastanawiające jest nie tylko to, że nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł, ale również to, że powstało dotąd tak niewiele nagrań...

2284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]