Reklama

Czirokezi walczą z czasem

Czirokezi walczą z czasem

15.03.2021
Czyta się kilka minut
W dotkniętych epidemią indiańskich rezerwatach w USA przynajmniej jedno idzie sprawnie: niektóre plemiona zaszczepiły już ponad połowę swoich członków.
JOHN ROSS JR. (w czerwonej koszuli, wraz z rodziną): Jest mi wstyd, że gdy zmarli moi przyjaciele, nie byłem na ich pogrzebie. Mam 66 lat i bałem się złapać koronawirusa. Fot. Archiwum prywatne
W

Władze plemienia ze stanu Oklahoma postanowiły działać szybko. Gdy tylko otrzymały szczepionki przeciwko koronawirusowi, od razu ustaliły priorytety. Oprócz pracowników służby zdrowia, jako pierwsi zastrzyk dostali członkowie plemienia, którzy ukończyli 65 lat, a także ci, którzy znają biegle język czirokeski.

Śmierć tych ostatnich boli najbardziej, bo w całych Stanach żyje już tylko ok. 2 tys. czirokeskich „native speakerów”.

Kwestia odpowiedzialności

Przez pandemię John Ross Junior stracił już kuzyna i kilku przyjaciół po sześćdziesiątce. Tak jak on należeli do grupy Speakers Bureau, zrzeszającej najstarszych członków plemienia Czirokezów z Oklahomy, które w tym stanie liczy 141 tys. osób.

Jeszcze rok temu Indianie spotykali się raz w miesiącu w mieście Tahlequah, gdzie znajduje się siedziba władz plemiennych. – To była jedna z nielicznych okazji, gdy...

15469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]