Reklama

Czeska zmiana

18.10.2021
Czyta się kilka minut
Scena polityczna w Pradze doświadcza wstrząsów. Nowy parlament i spodziewany rząd to tylko niektóre z nich.
Plakat zwycięskiej koalicji Spolu; w środku Petr Fiala, zapewne przyszły premier Czech. Praga, 7 października 2021 r. MARTIN DIVISEK / EPA / PAP
P

Prezydent zgodził się spotkać z liderem koalicji, która wygrała wybory. W innych realiach taki komunikat byłby oczywistością, ale w Czechach okazuje się mieć wielką wagę – to sygnał, że kryzysu konstytucyjnego nie będzie.

Obawy takie pojawiły się, gdy dzień po wyborach prezydent Miloš Zeman trafił do szpitala i początkowo nie było wiadomo, czy będzie w stanie spotkać się z przywódcami partyjnymi i powierzyć któremuś z nich (i komu!) misję tworzenia rządu, a nawet czy jest przytomny i zdolny pełnić obowiązki. Teraz rysuje się powyborczy harmonogram: wprawdzie nie wiadomo, kiedy Zeman spotka się z Petrem Fialą, liderem zwycięskiej centroprawicowej koalicji Spolu, ale jest przynajmniej data pierwszego posiedzenia nowej Izby.

PETR FIALA, katolicki intelektualista i politolog, kiedyś rektor uniwersytetu w Brnie, spokojnie planuje swój rząd. Mówi, że najpierw...

4694

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]