Reklama

Czerwony Michelin

Czerwony Michelin

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Lubię zaglądać do takich dzieł, bo dzięki nim lepiej widać drogę od dotkliwej przaśności do restauracji godnych tego miana. Choć pamiętam, że Michelin też się myli.
P

Pamiętam, gdzie po raz pierwszy naprawdę dobrze jadłem w Polsce: to było we włoskiej knajpie w Krakowie, lata temu. Cóż, już nigdy pizza nie będzie tak smaczna, a wino stołowe tak pożywne. Na wszelki wypadek nigdy, przenigdy już się tam nie wybiorę. Pewnie ta knajpa już się stoczyła, pewnie zeszła na psy, pewnie nigdy nie była nawet taka dobra, jak mi się zdawało. To było odkrycie, wtedy: że knajpa może się wznieść na wyżyny.

Poszedłem tam kiedyś z Francuzami. Zjedli i wyszli zachwyceni: takie tanie jedzenie. Nie kuchnia ich zachwyciła (znośna, całkiem porządna włoska kuchnia w Polsce, jak na pierwsze lata przeobrażeń - tak to teraz widzę), lecz żałośnie niski rachunek. Taka jest różnica między dostatnim krajem, gdzie kuchnia jest narodowym dobrem, a krajem, który wyłazi z biedy i rozumienia kuchni dopiero się uczy. My i oni, dzieli nas stół.

...

7826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]