Reklama

Szef kuchni i jego bogowie

Szef kuchni i jego bogowie

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Najlepszy kucharz świata popełnił samobójstwo w przeddzień wielkiej gali Michelina. Nie, nie groziło mu odebranie gwiazdki. Był numerem jeden. Ale nie uczestniczył w wyścigu.
Benoît Violier w swojej restauracji Hôtel de Ville k. Lozanny Fot. J.G. Barthelemy / NEWS PICTURES / PAP
S

Słynął z dziczyzny nieraz przez niego samego upolowanej; menu jesienne, na które amatorzy mięs niehodowlanych czekali niecierpliwie, obfitowało w jeleninę, ragoût z kozic i dzikie ptactwo, w tym słonki; spożywanie tych ostatnich, zakazane we Francji, w Szwajcarii jest dozwolone. Czasem – jak tamtego października przed dwoma laty – trafiał się pojedynczy muflon; nie zawsze wpisywał go do karty. Owego wieczora opowiadał o swej wyprawie na Mont Ventoux (kalwarii dla kolarzy Tour de France). W ostatnich latach, mówił, tamtejsze muflony mają tylko jeden cały róg; drugi jest strzaskany do połowy. Okaleczają się same, waląc łbem w skały. Dla własnego dobra, dla przeżycia: w górach namnożyło się wilków i muflony muszą powiększyć swe pole widzenia; dwa rogi zanadto zasłaniałyby bliskie otoczenie.

Jego restauracja o dziwacznej nazwie Hôtel de Ville – bo też mieści się w dawnym ratuszu w...

14447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cena Haut Brion 1989 niestety poza moimi możliwościami:)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]