Reklama

open eyes economic summit 2019

Czekając na sputnik

Czekając na sputnik

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Nie było drugiego takiego miejsca na świecie. Przedzieleni murem, odizolowani od reszty świata berlińczycy zachodni żyli w mieście tysiąca neuroz.
Manuel Göttsching wystąpi 8 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik w ramach Festiwalu „Przemiany”. Fot. Alberto-Sibaja Ramirez / Demotix / CORBIS
B

Bez nich nie byłoby techno i trylogii berlińskiej Davida Bowiego, nie słuchalibyśmy debiutu Public Image Ltd i ostatniej płyty Radiohead. Choć lata lecą, ich muzyka wciąż brzmi tak, jakby pochodziła z przyszłości.

Choć większość z nich urodziła się po wojnie, całą młodość spędziła w jej cieniu. Przypominały o niej zatroskane twarze rodziców, zbombardowane kamienice i alianccy żołnierze paradujący po Stadionie Olimpijskim. Dlatego właśnie ich muzyka wybiegała tak daleko w przyszłość, spoglądała w gwiazdy, szukała nowego rozdziału, chwytając się technologicznych nowinek.

Rekrutowali się spośród młodych ludzi, pragnących skruszyć konserwatywny beton paraliżujący powojenne społeczeństwo. Nie brakowało wśród nich wielkich indywidualności: studentów Karlheinza Stockhausena i Josepha Beuysa, przyjaciół Wernera Herzoga i Wima Wendersa. Bez wątpienia jednymi z kluczowych...

13968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]