Reklama

TP Historia - 85.Boniecki

Czekając na sputnik

Czekając na sputnik

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Nie było drugiego takiego miejsca na świecie. Przedzieleni murem, odizolowani od reszty świata berlińczycy zachodni żyli w mieście tysiąca neuroz.
Manuel Göttsching wystąpi 8 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik w ramach Festiwalu „Przemiany”. Fot. Alberto-Sibaja Ramirez / Demotix / CORBIS
B

Bez nich nie byłoby techno i trylogii berlińskiej Davida Bowiego, nie słuchalibyśmy debiutu Public Image Ltd i ostatniej płyty Radiohead. Choć lata lecą, ich muzyka wciąż brzmi tak, jakby pochodziła z przyszłości.

Choć większość z nich urodziła się po wojnie, całą młodość spędziła w jej cieniu. Przypominały o niej zatroskane twarze rodziców, zbombardowane kamienice i alianccy żołnierze paradujący po Stadionie Olimpijskim. Dlatego właśnie ich muzyka wybiegała tak daleko w przyszłość, spoglądała w gwiazdy, szukała nowego rozdziału, chwytając się technologicznych nowinek.

Rekrutowali się spośród młodych ludzi, pragnących skruszyć konserwatywny beton paraliżujący powojenne społeczeństwo. Nie brakowało wśród nich wielkich indywidualności: studentów Karlheinza Stockhausena i Josepha Beuysa, przyjaciół Wernera Herzoga i Wima Wendersa. Bez wątpienia jednymi z kluczowych...

13968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]