Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Wszystkożerny kosmita

Wszystkożerny kosmita

19.06.2017
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu debiutował David Bowie. W ciągu swej kariery sprzedał ponad 140 milionów egzemplarzy płyt. Co nie dziwi, bo na jego dorobek pracowało kilka alter ego.
David Bowie podczas konferencji prasowej na Festiwalu Filmowym w Cannes, 1983 r. Fot. Ralph Gatti / AFP / EAST NEWS
S

Są artyści, jak Bruce Springsteen, których świat pokochał za bycie „chłopakami z sąsiedztwa”. Są jednak i tacy, których uwielbiamy za to, że jeśli już pochodzą z jakiegoś sąsiedztwa, to jest nim ewentualnie Proxima Centauri.

Kimś takim był bez wątpienia David Bowie – dziecko gwiazd, uskok w czasoprzestrzeni, postać nie z tego wymiaru. I niech nikogo nie zmyli fakt, iż urodził się w Londynie, 8 stycznia 1947 r. jako David Robert Jones, syn Margaret Mary Burns i Haywarda Stentora Jonesa – nazwisko to rzecz nabyta, a więź z rodzicami w dużym stopniu była źródłem nie tyle wsparcia, co wyparcia.

Traumę wzmocnił fakt, iż przyrodni brat Bowiego, Terry, chorował na schizofrenię. W cieniu pytań o stan własnej psychiki żyć będzie Bowie aż do śmierci, zawsze wychylony w stronę innych wrażliwości, innych światów, potrafiąc przetworzyć wewnętrzny niepokój w artystyczne paliwo...

13307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cuuuudo

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]