Reklama

Wszystkożerny kosmita

19.06.2017
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu debiutował David Bowie. W ciągu swej kariery sprzedał ponad 140 milionów egzemplarzy płyt. Co nie dziwi, bo na jego dorobek pracowało kilka alter ego.
David Bowie podczas konferencji prasowej na Festiwalu Filmowym w Cannes, 1983 r. Fot. Ralph Gatti / AFP / EAST NEWS
S

Są artyści, jak Bruce Springsteen, których świat pokochał za bycie „chłopakami z sąsiedztwa”. Są jednak i tacy, których uwielbiamy za to, że jeśli już pochodzą z jakiegoś sąsiedztwa, to jest nim ewentualnie Proxima Centauri.

Kimś takim był bez wątpienia David Bowie – dziecko gwiazd, uskok w czasoprzestrzeni, postać nie z tego wymiaru. I niech nikogo nie zmyli fakt, iż urodził się w Londynie, 8 stycznia 1947 r. jako David Robert Jones, syn Margaret Mary Burns i Haywarda Stentora Jonesa – nazwisko to rzecz nabyta, a więź z rodzicami w dużym stopniu była źródłem nie tyle wsparcia, co wyparcia.

Traumę wzmocnił fakt, iż przyrodni brat Bowiego, Terry, chorował na schizofrenię. W cieniu pytań o stan własnej psychiki żyć będzie Bowie aż do śmierci, zawsze wychylony w stronę innych wrażliwości, innych światów, potrafiąc przetworzyć wewnętrzny niepokój w artystyczne paliwo...

13307

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]