Reklama

Czekają nas ciekawe rzeczy

27.01.2014
Czyta się kilka minut
Jedni rozczarowani będą mówić: „nic się nie zmieniło”. Inni rozczarowani powiedzą: „wszystko się zmieniło”.
J

Jesienią w Watykanie zbierze się nadzwyczajny Synod Biskupów. Co zdarzy się potem? Jak Kościół będzie wyglądał za trzy lata?
Wtedy papież Franciszek będzie już w pełni kontrolował Watykan. Wielu z kardynałów osiągnie wiek 80 lat – zastąpią ich młodsi. A wcześniej, w czasie obrad Synodu, może zdarzyć się wiele ciekawych rzeczy. Myślę, że ludzie, którzy w październiku przyjadą do Watykanu, będą zachęcani do tego, aby wypowiadać się swobodnie. Nie będą się powstrzymywać przed krytykowaniem kurii. Franciszek sprzyja otwartej dyskusji.
Niestety, była to jedna z głównych porażek Jana Pawła II. On nie pozwalał na otwartą dyskusję w Kościele, uniemożliwiał wymianę argumentów i dialog w wielu sprawach. Mówił: tu i tu tak i tak zdecydowałem, dyskusja nie jest potrzebna. Franciszek jest inny: gotów jest, jak sądzę, rozmawiać np. na temat rozwodów i powtórnego małżeństwa. Papież Jan...

1641

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]