Reklama

Ciąg dalszy nastąpi

20.10.2014
Czyta się kilka minut
O. Thomas J. Reese SJ, watykanista: To, jak Franciszek traktował biskupów w czasie Synodu, powinno stać się modelem ich działania w diecezjach. Powinni spotykać się z ludźmi, zachęcać, by mówili szczerze, i słuchać. Koniec z modelem niekonsultującego się z nikim szefa.
Fot. cathnewsusa.com
Z

ZUZANNA RADZIK: Czy poprzednie synody były inne niż ten, czy po prostu słabo je pamiętamy?
O. THOMAS REESE: Samą instytucję powołał beatyfikowany właśnie Paweł VI jako sposób wzmacniania kolegialności i kontynuowania dyskusji po Soborze Watykańskim II. Synodów było wiele i na różne tematy. W 1980 r. np. również dyskutowano o rodzinie: byłem wtedy w Rzymie i pamiętam, że tamten synod też przyciągał uwagę mediów, bo ludzie byli ciekawi, co biskupi powiedzą o dość świeżej jeszcze encyklice „Humanae vitae”.
Czyli synody miały być kontynuacją soboru?
Taki był z początku pomysł, choć nie udało się go zrealizować. Zwłaszcza że kuria rzymska wpadła z tego powodu w panikę.
W Watykanie nie chcieli, żeby sobór trwał cały czas?
Dokładnie. Biskupi przyjeżdżający do Rzymu i mówiący, co myślą,...

11502

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]