Reklama

Ciąg dalszy nastąpi

Ciąg dalszy nastąpi

20.10.2014
Czyta się kilka minut
O. Thomas J. Reese SJ, watykanista: To, jak Franciszek traktował biskupów w czasie Synodu, powinno stać się modelem ich działania w diecezjach. Powinni spotykać się z ludźmi, zachęcać, by mówili szczerze, i słuchać. Koniec z modelem niekonsultującego się z nikim szefa.
Fot. cathnewsusa.com
Z

ZUZANNA RADZIK: Czy poprzednie synody były inne niż ten, czy po prostu słabo je pamiętamy?
O. THOMAS REESE: Samą instytucję powołał beatyfikowany właśnie Paweł VI jako sposób wzmacniania kolegialności i kontynuowania dyskusji po Soborze Watykańskim II. Synodów było wiele i na różne tematy. W 1980 r. np. również dyskutowano o rodzinie: byłem wtedy w Rzymie i pamiętam, że tamten synod też przyciągał uwagę mediów, bo ludzie byli ciekawi, co biskupi powiedzą o dość świeżej jeszcze encyklice „Humanae vitae”.
Czyli synody miały być kontynuacją soboru?
Taki był z początku pomysł, choć nie udało się go zrealizować. Zwłaszcza że kuria rzymska wpadła z tego powodu w panikę.
W Watykanie nie chcieli, żeby sobór trwał cały czas?
Dokładnie. Biskupi przyjeżdżający do Rzymu i mówiący, co myślą,...

11502

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]