Reklama

Sprzątanie w Watykanie

20.01.2014
Czyta się kilka minut
W Watykanie pojawi się opór wobec reform Franciszka. Ale papież może się mu skutecznie przeciwstawić. To jedna z zalet bycia monarchą absolutnym.
Fot. cathnewsusa.com
M

MARCIN ŻYŁA: Papież Franciszek mianował 19 nowych kardynałów. To dużo zmieni w Watykanie?
THOMAS J. REESE SJ: Franciszek, mimo spekulacji, że mianuje więcej kardynałów, utrzymał ich stałą liczbę, ustaloną jeszcze przez Pawła VI. Wprawdzie po lutowym konsystorzu purpuratów uprawnionych do udziału w konklawe będzie 122, ale już w marcu, w związku z osiągnięciem przez dwóch z nich wieku 80 lat, wrócimy do liczby 120 kardynałów.
Inną oznaką kontynuacji jest nominowanie czterech urzędników kurii rzymskiej. Są nimi: Pietro Parolin, Lorenzo Baldisseri, Gerhard Ludwig Müller oraz Beniamino Stella. Ten wybór rozczarował tych, którzy uważają, że urzędnicy kurialni nie powinni być kardynałami.
Jednak trzech z tej czwórki wydaje się być sojusznikami Franciszka.
To prawda. Czyniąc kardynałami Parolina, Baldisseriego i Stellę,...

10791

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]