Reklama

Sprzątanie w Watykanie

Sprzątanie w Watykanie

20.01.2014
Czyta się kilka minut
W Watykanie pojawi się opór wobec reform Franciszka. Ale papież może się mu skutecznie przeciwstawić. To jedna z zalet bycia monarchą absolutnym.
Fot. cathnewsusa.com
M

MARCIN ŻYŁA: Papież Franciszek mianował 19 nowych kardynałów. To dużo zmieni w Watykanie?
THOMAS J. REESE SJ: Franciszek, mimo spekulacji, że mianuje więcej kardynałów, utrzymał ich stałą liczbę, ustaloną jeszcze przez Pawła VI. Wprawdzie po lutowym konsystorzu purpuratów uprawnionych do udziału w konklawe będzie 122, ale już w marcu, w związku z osiągnięciem przez dwóch z nich wieku 80 lat, wrócimy do liczby 120 kardynałów.
Inną oznaką kontynuacji jest nominowanie czterech urzędników kurii rzymskiej. Są nimi: Pietro Parolin, Lorenzo Baldisseri, Gerhard Ludwig Müller oraz Beniamino Stella. Ten wybór rozczarował tych, którzy uważają, że urzędnicy kurialni nie powinni być kardynałami.
Jednak trzech z tej czwórki wydaje się być sojusznikami Franciszka.
To prawda. Czyniąc kardynałami Parolina, Baldisseriego i Stellę,...

10791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]