Reklama

Czeka nas poważny spór

Czeka nas poważny spór

07.06.2011
Czyta się kilka minut
Kościół będzie niezmiennie przeciwny zarówno dyskryminacji homoseksualistów, jak instytucjonalizacji ich partnerskich związków. Partnerzy mogą się jednak odwołać "do powszechnego prawa do ochrony sytuacji prawnych wspólnego interesu".
Z

Złożony przez SLD projekt ustawy przewiduje możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby różnej płci, które nie chcą się zdecydować na małżeństwo, oraz przez osoby tej samej płci. Ustawa ma zapewnić posiadanie wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania, prawo odmowy zeznań przeciwko partnerowi, prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym oraz, w razie śmierci, możliwość starania się o prawo do przejęcia po nim umowy najmu mieszkania.

Projekt, choć prawdopodobnie nie będzie rozpatrywany w obecnej kadencji, już wywołał debatę. Nie dotyczy ona związków heteroseksualnych, bowiem projekt oferuje ochronę praw partnera, który dziś, w przypadku śmierci drugiego partnera (jeśli testament go nie zabezpiecza) znajduje się w sytuacji beznadziejnej, nie mówiąc o sytuacji...

4004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]