Reklama

Ładowanie...

Czas porządków

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Władze Ruandy prowadzą kampanię: "Krowa dla każdej rodziny". Kampania wspiera strategię państwa, w myśl której w kraju nie ma już plemion Hutu i Tutsi, lecz są tylko Ruandyjczycy. Kiedyś tradycyjnie krowy mieli Tutsi, a Hutu pola. A tak - wszyscy mają krowę.
Ruanda, 1994 r. / fot. Jacques Langevin, Sygma, Corbis
J

Już pierwsze wrażenia po wyjściu z samolotu przeczą stereotypom: lotnisko w Kigali jest czyste i profesjonalne, a pogranicznicy uśmiechnięci, starający się pomóc. I nie należy nawet próbować im czegoś za to dawać. Oczywiście, także w Ruandzie jest korupcja. Ale jak na Afrykę jej poziom jest minimalny, a władze energicznie z nią walczą. Ruandyjczycy wydają się z tego dumni.

Dbałość o dobre imię kraju bywa zabawna. Policjant - upewniwszy się, że nie znam kynyarwanda (język ruandyjski) - zasugerował mojemu kierowcy Ruandyjczykowi, że skoro mandatu nie dostanie, mógłby się odwdzięczyć. Odpowiedź kierowcy, że nie może nic dać przy obcokrajowcu, aby ten nie pomyślał, że w Ruandzie daje się łapówki - podziałała. Policjant nalegał tylko, by kierowca zatrzymał się z "prezentem", jak będzie wracać już bez cudzoziemca.

Przerost formy nad treścią widoczny...

21272

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]