Reklama

Czarowanie polityki religią

13.11.2016
Czyta się kilka minut
Gdy świat głowi się nad upadkiem polityki i zwycięstwem cielesnego żywiołu, w Polsce mamy pomysł na pozór przeciwny: sprowadzenie Boga na ziemię. 19 listopada w Łagiewnikach nastąpi akt przyjęcia Chrystusa za króla.
Pod sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, kwiecień 2016 r. Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
P

Pomysł intronizacji Chrystusa na króla Polski i wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA łączy znacznie więcej, niż się na pozór wydaje. Obydwie postaci – choć tak różne – postrzegane są jako odtrutka na bezduszność i cynizm współczesnej polityki.

Odwołując się do klasycznego modelu freudowskiego, można powiedzieć, że nowoczesna polityka jest domeną ego – sztuką tego, co pośrednie, nieustannych negocjacji, budowania społecznych pozorów... Zwolennicy intronizacji chcieliby, choćby symbolicznie, przywrócić polityce jej łączność z superego – światem niezmiennych, ponadjednostkowych zasad etycznych. Donald Trump z kolei, tak jak długa procesja podobnych mu figur zyskujących popularność na całym świecie, uosabia czyste id – nieskrępowany niczym żywioł popędów, wolność mówienia i robienia tego, na co mamy ochotę, bez wyrzutów sumienia.

...

17788

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]