Reklama

Córka dwóch matek

Córka dwóch matek

15.10.2018
Czyta się kilka minut
Chińscy Badacze wyhodowali myszy pochodzące od dwóch matek.
CELL.COM
P

Powstały z połączenia żeńskich, embrionalnych komórek macierzystych z komórką jajową innej samicy. Gryzonie rozwijały się i miały potomstwo w stosunkach z samcami.

Dzięki technikom molekularnym badacze stworzyli embrionalne komórki macierzyste, które mają połowę materiału genetycznego – tyle ile komórki rozrodcze. Ale zanim taki analog spermy zapłodnił jajeczko, należało rozwiązać jeszcze problem genetyczny. W skrócie: DNA obu matek nie mogło mieć nieaktywnych tych samych genów; doprowadzałoby to do śmierci zarodka. Naukowcom udało się obejść problem. Cały proces jest jednak daleki od doskonałości. Urodziło się 29 na 210 stworzonych embrionów.

Jak na razie, technika nie może zostać zaadaptowana w odniesieniu do ludzi. Gdyby nawet mogła, pojawia się kolejny problem – tym razem etyczny. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]