Reklama

Coraz więcej świeckich w strukturach Kościoła

Coraz więcej świeckich w strukturach Kościoła

31.05.2021
Czyta się kilka minut
Franciszek wielokrotnie apelował, by biskupi dzielili się odpowiedzialnością ze świeckimi – a zwłaszcza o to, by w struktury kościelne w większym stopniu angażowano kobiety. W krajach niemieckojęzycznych pojawia się coraz więcej odpowiedzi na ten apel.
O

Ostatnio metropolita Kolonii kard. Rainer Maria Woelki mianował Carmen Breuckmann-Giertz doradczynią ds. formacji kleryków i ​​diakonów. Niemiecka teolożka wraz z nowym regensem studiów i ojcem duchownym seminarium kolońskiego utworzy zespół odpowiedzialny za przygotowanie przyszłych księży.

Na rewolucyjny krok w porozumieniu ze Stolicą Apostolską zdecydował się szwajcarski biskup Lozanny, Genewy i Fryburga Charles Morerod. Zapowiedział on, że wikariuszami biskupimi mianuje diakona oraz dwoje świeckich – kobietę i mężczyznę. Wikariusz biskupi z w imieniu biskupa sprawuje władzę wykonawczą „w określonej części diecezji lub w oznaczonym zakresie spraw”. Kodeks prawa kanonicznego zaleca, by wikariuszami zostawali „kapłani, którzy ukończyli co najmniej 30 lat, posiadający doktorat lub licencjat z prawa kanonicznego lub teologii”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]