Reklama

Co z finansami Watykanu

Co z finansami Watykanu

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Reformy Franciszka napotykają opór, „szczególnie wśród włoskiej starej gwardii, która czuje, że traci wpływy”, ale idą pełną parą – uważa kard. George Pell, stojący na czele watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

„Stara gwardia” to kardynałowie, którzy utracili stanowiska albo przeszli na emeryturę: australijski kardynał w rozmowie z watykanistą Johnem Allenem w „Boston Globe” sugeruje, że to właśnie oni plotkują o „maltańskim lobby”, które przy okazji reform jakoby robi własne interesy. Chodzi o maltańskiego profesora Josepha Zahrę, zastępcę koordynatora Rady ds. Ekonomicznych (najważniejszego świeckiego członka tego gremium odpowiedzialnego za dyscyplinę finansową Watykanu), oraz o nowego szefa watykańskiego banku (IOR) francuskiego finansistę Jeana-Baptiste’a de Franssu.
Nominacja tego ostatniego kończy etap wstępnej reformy IOR. W jej ramach do 30 czerwca zablokowano 1329 kont osób indywidualnych oraz 762 konta instytucji. IOR postanowił także zakończyć ok. 3 tys. relacji bankowych. W związku z likwidowaniem „szarej strefy” w minionym roku dochód banku spadł z 86,6 mln do 2,9 mln...

1400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]