Reklama

Co ty pleciesz, stary grzybie

Co ty pleciesz, stary grzybie

11.04.2022
Czyta się kilka minut
W

Wprawdzie wyspecjalizowany układ nerwowy, którego działanie opiera się na przesyłaniu sygnału elektrycznego z jednego neuronu do następnych, występuje tylko u zwierząt, jednak również u innych stworzeń można zaobserwować aktywność elektryczną. Do tej grupy należą m.in. grzyby, a coraz więcej doniesień wskazuje na to, że występujące u nich skoki potencjału elektrycznego, do złudzenia przypominające „wyładowania” zwierzęcych neuronów, mogą służyć im do komunikacji.

Andrew Adamatzky, dyrektor Laboratorium Obliczeń Niekonwencjonalnych na Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Bristolu, przeprowadził zadziwiający eksperyment. Najpierw zarejestrował propagowanie się sygnałów elektrycznych w grzybniach kilku gatunków, a potem przeanalizował je z pomocą metod zaczerpniętych z językoznawstwa. Ustalił, że przesyłane sygnały składają się na „słowa”, których był w stanie wyodrębnić ok. 50. Spośród czterech wykorzystanych w badaniu gatunków najbardziej złożone komunikaty (zdania?) formułowała rozszczepka pospolita.

We wcześniejszych eksperymentach Adamatzky wykazał, że grzyby zmieniają emitowane sygnały w odpowiedzi na chemiczne, termiczne i mechaniczne bodźce – tak jakby informowały członków kolonii o szansach i zagrożeniach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]