Reklama

Co nie ma skrzydeł

Co nie ma skrzydeł

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Niedostatek radości jest najpoważniejszym deficytem, jaki może nas dotknąć. Mówiąc bardziej dramatycznie: żyjemy tak, że w części nasze istnienie jest martwe. A nowoczesność należy do radości upadłej, która dała się skusić na propozycję jednostki, aby świat koncentrował się wokół niej.
W

Wielkie dzieło Goethego analizuje świat, w którym - jak powiada w drugiej części tragedii Kanclerz - "wszelka niweczy się zasada" (przeł. A. Pomorski, dalsze cytaty z "Fausta" pochodzą z tego przekładu); świat "gorączkowych dreszczy" i lęgnącego się zła. Co gorsza, dotarliśmy do punktu, w którym to, co w opinii władzy ma uleczyć ów stan zapalny, w istocie jest tylko kolejną mutacją zabójczego wirusa. Degeneracja autorytetu polega na świadomym zatarciu różnicy między chorobą a zdrowiem. Z jednej strony mamy diagnozę Kanclerza: "Najuczciwszego w końcu zmami / Jak nie pochlebstwo, to przekupstwo", która potwierdza jedynie powszechne przekonanie; wszak nawet niewinna Małgorzata powie, że "Później czy prędzej / I tak od pieniędzy / Wszystko zależy". Z drugiej strony, sam Cesarz wyznaczy porządek systemu poddanego bezlitosnej hegemonii pieniądza, przekonując o niemocy wartości...

22141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]