Reklama

Co jest w tej jaskini

Co jest w tej jaskini

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Zaczyna się jak esej z historii awiacji. Ale Herzog nie byłby sobą, gdyby nie zabrał nas w kolejną podróż, której celem jest dotknięcie tajemnicy.
Kadr z filmu "Biały diament"/fot. Materiały dystrybutora
N

Na archiwalnych zdjęciach sprzed ponad stulecia oglądamy pierwsze niezdarne próby wcielenia w życie odwiecznego ludzkiego snu o lataniu. Pokonanie praw grawitacji wymagało geniuszu - ale czymże byłby ów geniusz bez krzty niepoprawnego szaleństwa? Twórca "Fitzcarralda" od lat tropi w filmach różnej maści marzycieli i wariatów, opętanych swoją ideą do granic samozatracenia. Czy miał w sobie taką iskrę krajan Herzoga Ferdinand von Zeppelin, wynalazca legendarnego sterowca? Znajdziemy ją z pewnością w oku jego następcy - Grahama Dorringtona. Młody badacz z uniwersytetu londyńskiego chciałby wskrzesić tamten pierwszy zachwyt i własnoręcznie skonstruowanym pojazdem przelecieć nad dwustumetrowym wodospadem.

Oglądając dokumentalne eseje Herzoga, już dawno przestaliśmy przejmować się, gdzie przebiega granica między prawdą a zmyśleniem. Liczy się samo spotkanie z ...

3864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]