Reklama

Cnoty prywatne: wytrwałość

Cnoty prywatne: wytrwałość

14.04.2006
Czyta się kilka minut
Wytrwałość jest cnotą mało modną. W świecie, w którym wszystko błyskawicznie się zmienia, nie bardzo wiadomo, jak moglibyśmy być wytrwali w dążeniu do celu czy też w utrzymywaniu stanu obecnego, zarówno w sferze praktycznej, jak i uczuciowej.
W

Wytrwałość niewiele ma wspólnego z wiernością. Oznacza tylko tyle, że sami sobie stawiamy zadania, a potem zmierzamy do ich wykonania bez względu na przeszkody, jakie się pojawią. Na najprostszym poziomie wytrwałość to np. obiecanie samemu sobie, że przez krótki okres nauczymy się obcego języka i nie przerywamy nauki, aż nie osiągniemy celu. Doskonale wiemy, że nie jest to wcale proste i najczęściej po krótszym lub dłuższym czasie zarzucamy realizację takiego celu. Tylko niektórzy potrafią być naprawdę wytrwali.

Możliwość praktykowania cnoty wytrwałości jest naturalnie uzależniona od tego, jakie cele sobie stawiamy i tu cnocie wytrwałości musi towarzyszyć cnota roztropności. Ten, kto postanowił zbudować perpetuum mobile lub nauczyć się śpiewać, chociaż nie ma słuchu, może być wytrwały, ale jest nieroztropny, gdyż celu nigdy nie osiągnie. Jednak w naszym życiu...

3657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]