Reklama

Człowiek – istota zadziwiająca

Człowiek – istota zadziwiająca

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Podczas tegorocznego Wielkiego Postu publikowaliśmy cykl rozmów o siedmiu grzechach głównych. W okresie Adwentu chcielibyśmy z kolei przyjrzeć się czterem cnotom kardynalnym. Ich tradycyjna nazwa pochodzi od łacińskiego słowa cardines (oparcie drzwi uzyskane dzięki zawiasom), gdyż zdaniem etyków cnoty te są jakby filarami, na których opiera się życie prawdziwie ludzkie. Ponieważ alegorią cnoty jest kobieta, postanowiliśmy o najważniejszych w naszym życiu sprawnościach moralnych rozmawiać z kobietami: o męstwie z Barbarą Skargą, o roztropności z Ireną Dawid-Olczyk, o sprawiedliwości z Ewą Łętowską, a o umiarkowaniu z Ewą Woydyłło-Osiatyńską.
Giotto: cnota męstwa
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Pani Profesor, zaproponowaliśmy Pani rozmowę o jednej z czterech cnót kardynalnych. Dlaczego wybrała Pani męstwo?

PROF. BARBARA SKARGA: - Ach, z prostej przyczyny. Gdy Panowie zadzwoniliście z propozycją rozmowy, zdążyliście wymienić sprawiedliwość i męstwo. Pomyślałam, że o sprawiedliwości nie mam wiele do powiedzenia - to cnota, która reguluje stosunki społeczne. O męstwie zaś, które jest cnotą bardzo rzadką, zdecydowałam się coś powiedzieć, by nie sprawić Panom zawodu. Męstwo, umiarkowanie i roztropność nazwałabym cnotami czysto etycznymi, najmniej ciekawa wydaje mi się roztropność, którą uznałabym za przykład etyki praktycznej.

- Paul Tilich dowodzi, że męstwo jest cnotą ontologiczną, dotyka istoty bytu...

- Gdy zastanawiam się nad męstwem, pierwsze, co mi przychodzi na myśl, to zdumienie, że jest to...

19507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]