Reklama

Cnoty prywatne: poświęcenie

Cnoty prywatne: poświęcenie

24.03.2006
Czyta się kilka minut
Poświęcenie odnosi nas oczywiście do świętości. Dlatego jest to cnota duchowa - samego słowa "poświęcenie nie używamy banalnie, jak choćby w zdaniu "poświęcił się pracy na giełdzie. Jednak poświęcenie nie musi się wiązać z religią czy wiarą. Jest po prostu formą rezygnacji z czegoś na rzecz czegoś innego.
P

Poświęcenie to zawsze rezygnacja z czegoś, co dla nas cenne, na rzecz innej osoby. Bez rezygnowania nie ma poświęcenia. Nie ma mowy o poświęceniu, jeżeli ktoś opuszcza rodzinny kraj dla pracy za granicą i jest mu dobrze. Jeżeli natomiast zostawia rodzinę, nie widzi, jak rosną jego dzieci. Ale gdy musi się poświęcić, żeby zarobić na ich życie, to jest to wyraz tej cnoty.

Poświęcenie jest zawsze dolegliwością. Tylko święty albo człowiek bezmyślny nie odczuwa przykrości z racji poświęcenia własnego rozwoju intelektualnego na rzecz wychowania dzieci, czy przyjemności wieku dojrzałego na rzecz opieki nad staruszkami rodzicami. Jednak czynienie tego z poczuciem, że dobre uczynki zostaną nam policzone i wynagrodzone (najlepiej w życiu doczesnym, a ewentualnie na Sądzie Ostatecznym), nie jest poświęceniem, lecz tylko handlem z Panem Bogiem. Dlatego irytujący jest tak...

3269

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]