Reklama

Logika Decydenta

Logika Decydenta

27.10.2014
Czyta się kilka minut
Ostatni etap życia to wielkie zaskoczenie. Z góry, od Decydenta, zamiast ostatecznego gromu i końca wszystkiego, przychodzi propozycja: „A może byś się zajęła czymś pożytecznym?”.
Fot. Mikołaj Grynberg
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Czy żyjąc tracimy życie?
ANNA TRZECIAKOWSKA:
Weź pod uwagę, że zadajesz to pytanie osobie, która ma 87 lat, i która znajduje się na ostatnim etapie, to znaczy stoi przed kresem. Rozumiem, że teraz mnie pytasz, co my właściwie w tym ostatnim etapie robimy.
No właśnie, co robimy? Tracimy, czy zyskujemy?
Trudno to określać w kategoriach zysku czy straty. To jest stan trwania „pomiędzy”. Pomiędzy życiem, wymagającym twojego udziału, a fizycznym końcem. Dziwny czas – może być straszny, a może być fascynujący. Bo nic nam nie narzuca. Nie mamy już codziennych obowiązków, nie mamy dzieci do wychowania i nakarmienia. Żyjemy, jak się da, lepiej czy gorzej, z emerytury, nie musimy zarabiać na chleb. Wszystkie twarde konieczności – odpowiedzialność za innych – już nam nie siedzą na karku. I zadajemy sobie pytanie: „Co teraz...

13254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]