Reklama

Ciekawość polska

Ciekawość polska

15.07.2013
Czyta się kilka minut
Nie ma w polskim zastanawianiu się nad detalikami cielesności bliźniego fascynacji większej niźli obrzezanie i kierunek. Jestże ów obrzezańcem czy nie jest?
M

Ma ona w poprzek czy nie ma? Oba te pytania, idące przecie od szczegółu do ogółu, od podbrzusza mężczyzny i kobiety po wnioski natury ogólnej, padały i padają wszędzie – od chat po pałace, od wieków. To od obrzezanych zaczynają się i na ich mocy magicznej kończą dywagacje na temat kondycji świata, kontynentów, kraju, województwa i gminy. Obrzezanie jest bowiem wskaźnikiem najjaśniejszym i najwyraźniejszym z dostępnych w polskiej sztuce wnioskowania. Ta ciekawość w nielicznych chwilach bywa zaspokajana, a zaspokajaniu sprzyjało kilka mrocznych momentów w historii. Wciąż jest wielu, którym spać nie daje niemożność sprawdzenia, czy ma ktoś w poprzek. Jest czy nie jest ów obrzezany, takoż. Wydaje się, że najbardziej traumatyczne ze wszystkiego są okoliczności uniemożliwiające sprawdzenie. Stąd chyba najliczniejsze w świecie spisów listy obrzezanych, wciąż pracowicie sporządzane, i wciąż...

2642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]