Reklama

Chwile pewności

Chwile pewności

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Jestem przekonany, że poezja to taki fakt w istnieniu ludzkim, którego nie można ominąć.
N

Nie łączy się to bynajmniej z przekonaniem, że w poezji najważniejsza jest jej »poetyckość«. Istotne jest dla mnie raczej połączenie dwóch perspektyw – skupienia na materii wiersza i sposobu widzenia świata. Niegdyś powiadano, że w Warszawie są strukturaliści, a w Krakowie »duszoznawcy« – ta krakowska »duszoznawcza« perspektywa jest mi znacznie bliższa”... Tak przed laty, na łamach „Tygodnika”, definiował swoje krytycznoliterackie credo Marian Stala.

Krytycznoliterackie? Z pewnością, ale powiedzielibyśmy także, iż na jakiś sposób po prostu: człowiecze, gdyż profesor Stala, podpora polonistyki na UJ, historyk literatury i znawca modernizmu, autor m.in. znakomitej pracy „Metafora w liryce Młodej Polski”, laureat Nagrody Fundacji Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki, wzorzec akademickiej odpowiedzialności... – nigdy nie stracił z oczu indywidualnego, najbardziej osobistego...

2243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]