Reklama

Chwila zdumienia

Chwila zdumienia

13.09.2007
Czyta się kilka minut
W zasadzie zdumiewać nas może niemal wszystko: pociąg przyjechał na czas, dziecko dostało się na studia, samochód rano zapalił. Ale nie zdumiewamy się - z wyjątkiem skrajnych pesymistów - bo tego się spodziewaliśmy, chociaż w naszym niesłychanie skomplikowanym świecie nic nie jest pewne. Od zdumienia jednak, jak wiedzą filozofowie, zaczyna się myślenie, a zatem jeżeli nic nas nie zdumiewa, to może się okazać, że jesteśmy bezmyślni. Chwila zdumienia to - innymi słowy - chwila refleksji. Myślimy bowiem tylko wtedy, kiedy to jest konieczne. Jak wielokrotnie była mowa, olbrzymią większość czynności wykonujemy rutynowo, czyli bezmyślnie, i tak musi być. Tylko podejmowanie decyzji wymaga teoretycznie myślenia, ale w praktyce i decyzje możemy podejmować bezmyślnie: tak jak tego chce żona, zgodnie z wolą przyjaciół czy po prostu odruchowo. Zdumienie, czyli okazja do pomyślenia, jest więc rzeczą dalece niełatwą i trzeba zachować w sobie wiele świeżości, żeby być do zdumienia zdolnym. Ponadto trzeba umieć cieszyć się niespodziankami, bowiem zdumienie bez niespodzianki nie jest zdumieniem. Nie możemy przecież zdumiewać się tym, co już znamy.
K

Każdy z nas zna dokonale sytuację, kiedy to siedzimy na kolejnym zebraniu i doskonale wiemy, co kto powie. Nikt nas nie zaskoczy, a tu nagle człowiek, o którym - jak sądziliśmy - wiemy wszystko, powie coś ciekawego. Jesteśmy zdumieni. Czyli zdumienie jest rezultatem zaskoczenia w stosunku do tego, czego rutynowo oczekujemy. Oczywiście, zaskoczenie może być pozytywne lub negatywne i w każdym przypadku powstaje zdumienie. Oto polityk, którego mieliśmy za prawdomównego (jak na polityka), jawnie kłamie. Mamy wtedy dwa wyjścia; albo uznać, że przecież politycy i tak z zasady kłamią, więc nic nadzwyczajnego się nie zdarzyło, albo zdumieć się, że ten właśnie polityk skłamał.

Jestem przekonany, że w życiu znacznie korzystniejsze oraz przynoszące więcej przyjemności jest przyjęcie postawy zdumienia. Wiem, że dorośli ludzie lubią udawać, że ten świat jest taki, iż nic...

3076

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]