Chwila skupienia

Chwila skupienia

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Modlitwa to nasza próba rozmowy z Panem Bogiem, ale modlitwa pełni też inną funkcję - ułatwia nam skupienie się choćby na kilka minut. Oczywiście skupić się można także bez modlitwy, ale bardzo trudno jest to zrobić bez jakiejś formy technicznej pomocy, bez treningu. Poza tym, trudno jest się skupić zupełnie bezinteresownie, a to jest jedyna właściwa forma skupienia. Dlaczego powinniśmy codziennie znaleźć chwilę na skupienie i to na skupienie nie nad tym, co mamy dzisiaj zrobić, o czym mamy napisać, co pozałatwiać lub z kim i o czym porozmawiać, lecz na skupienie nad sobą samym i światem? I to w dodatku skupienie, które nie jest zastępczą postacią samooanalizy lub refleksji nad życiem, a jest właśnie - i tylko - skupieniem.
N

Niektórzy wielcy artyści opisywali, jak przygotowują się do pracy, jak zachowują się, jak szykują narzędzia, jak piją kawę lub idą na spacer, po to, by wywołać w sobie stan, który sprzyja inspiracji. Inspiracja bowiem przychodzi, kiedy chce, ale można stworzyć dla niej korzystne warunki. Podobnie jest z nami wszystkimi, którzy nie jesteśmy wprawdzie wielkim artystami, ale także poszukujemy w życiu inspiracji, czyli właściwej drogi, dobrego rozwiązania problemów czy roztropności w podejmowaniu decyzji.

W gruncie rzeczy potrzebne jest nam w tych celach racjonalne myślenie, ale racjonalne myślenie - chociaż niezbędne - nigdy nie jest wystarczające. Racjonalne myślenie wystarcza do tego, żeby wiedzieć, jak zmienić worek w odkurzaczu czy jakim pociągiem dojechać do wybranego celu, ale taka wiedza techniczna, czyli w pełni racjonalna obejmuje tylko część naszego...

3368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]