Reklama

Chukat. Balak.

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 19, 1 - 25, 9
I

Izraelici w swej wędrówce po raz pierwszy natknęli się na opór. Stanął przeciw nim król Aradu i przegrał. Nie chciał ich przepuścić przez swoje ziemie władca Amorytów. Izraelici więc złupili jego kraj i zajęli miasta. Potem pobili króla Og (w legendach żydowskich uchodził za giganta, który ocałał z potopu, trzymając się arki Noego). Wreszcie dotarli do ziem Moabu. Król Balak był przerażony. Uchodził za czarodzieja, ale chyba nie wierzył w wystarczającą siłę swoich zabiegów, bo wysłał do Balaama posłańców, by ten przeklął lud nadchodzący z Egiptu. Po trzykroć ofiarowywano mu nieograniczone ilości srebra i złota. Odmawiał, mówiąc, że jego Bóg, również Bóg Żydów, nie pozwala mu tego uczynić. Wreszcie ruszył, gdy we śnie przybył do niego anioł Pański i nakazał mu jechać i mówić tylko to, co mu w usta włoży. Poprowadził go w ten sposób ścieżką, jaką chciał wędrować. Bohaterem...

4518

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]