Reklama

Prorok Balaam

Prorok Balaam

06.06.2016
Czyta się kilka minut
W dolinie u stóp gór Moabu prorok Balaam z Mezopotamii mówił wbrew sobie, ale w imieniu Najwyższego do zgromadzonych tam Hebrajczyków.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
O

Oto lud ten sam mieszkać będzie, a między narody mieszać się nie będzie (...) Pan, Bóg jego jest z nim, a trąbienie zwycięstwa królewskiego przy nim (...) pożre narody przeciwne sobie, a kości ich pokruszy, i strzałami swemi przerazi je. (...) kto być błogosławił, błogosławiony, a kto by cię przeklinał, przeklęty będzie” (Lb 23, 9 – 24, 9). Po wielokroć przez usta proroka Balaama Bóg błogosławił swemu ludowi, zapowiadał jego panowanie, zwycięstwo nad wiecznym wrogiem Izraela Amalekiem. Zamiast przeklinać, jak żądał i chciał tego król Balak, zapowiadał nadejście mesjańskich czasów. Zamiast gniewu i przekleństw, słowa jego wyrażały podziw dla potęgi i wiary tych, którzy wyszli z Egiptu. Król chciał mieć do swojej dyspozycji czarodzieja, który jednak okazał się prawdziwym prorokiem, a więc kimś, kto nigdy nie postępuje wbrew woli Boga.

Tak mówił prorok nieżydowski, jeden z...

3395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

F.P. do Syryjczyka: "Zniszczyliście swoje domy i swoje świątynie. Wasze miasta legły w gruzach. Pozostawcie te zgliszcza, idźcie zagospodarowywać nowe krainy. Europejskie miasta i europejskie kobiety stoją przed wami otworem."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]