Reklama

Chrzęst zbroi

Chrzęst zbroi

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką,/ Polski Tyś Królową i najlepszą Matką./ Spójrz na polskie domy, na miasta i wioski./ Niech z miłości Twojej słynie naród polski”...
.

...W ostatniej strofie może chodzić przynajmniej o dwie sprawy. O to, że naród polski kocha Maryję jak nikt inny w świecie, i druga możliwość – że Maryja kocha nasz naród ponad inne narody. W tej miłości musi być coś nadzwyczajnego, wyjątkowego, skoro stanowi tytuł do sławy. Inne narody widząc, jak my kochamy Maryję i jak ona nas kocha, nie mogą pozostać obojętne, przeciwnie: muszą wpaść w zachwyt, a co za tym idzie, powinny brać z nas przykład i być nam wdzięczne. Jednym słowem, Maryja odnosi się do nas w sposób jedyny na świecie. Żaden inny naród nie może poszczycić się tak uprzywilejowaną pozycją przed tronem Królowej nieba i ziemi. Maryja jako królowa-matka rządzi nami i nami się opiekuje, ale jako Hetmanka, dowódca wojskowy najwyższego rzędu angażuje się w konflikty polityczne i militarne. I w tym miejscu rodzi się pewnego rodzaju trudność.

Przypisywanie Maryi roli, a...

2835

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]