Reklama

Chrześcijanin za wojną

Chrześcijanin za wojną

z Brukseli
01.06.2003
Czyta się kilka minut
W

Wojna w Iraku jeszcze się nie zaczęła, a już manifestanci wychodzili na ulice zachodnich miast, także Amsterdamu. Rząd holenderski popierał aliancką koalicję, ale większość opinii publicznej, opozycja i Kościoły protestowały przeciw wojnie. Tym większe było zaskoczenie, gdy okazało się, że w gronie pacyfistów pojawił się dysydent: Mient-Jan Faber, przewodniczący „Międzykościelnego Porozumienia dla Pokoju” (Interkerkelijk Vredesberaad; w internecie: www.ikv.nl), ani nie potępił ataku na Husajna, ani nie podzielał pesymizmu przeciwników wojny, że doprowadzi ona do „rzezi cywilów” i „destabilizacji regionu”.

Założone w 1966 r. (w celu prowadzenia studiów nad pokojowymi metodami rozwiązywania konfliktów) „Międzykościelne Porozumienie” wielokrotnie dało się poznać jako stowarzyszenie radykalnie pacyfistyczne i propagujące koncepcję „zwyciężenia zła dobrem”. Kiedy w ub. r., znowu...

2711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]