Reklama

Chodzi o sprawiedliwość

Chodzi o sprawiedliwość

07.10.2016
Czyta się kilka minut
Bezbożny i niegodziwy, egocentryczny i cyniczny sędzia z Jezusowej przypowieści „o tym, że (uczniowie) zawsze powinni się modlić i nie ustawać”, nie liczył się ani z Bogiem, ani z ludźmi.
T

To znaczy miał się dobrze i zapewne przez wielu uważany był za człowieka sukcesu, pobożnego i uczciwego. Jezus jednak, nawiązując do Starego Testamentu, jako kryterium prawdziwości wiary w Boga podaje szacunek względem człowieka, każdego, a zwłaszcza cierpiącego niesprawiedliwość, czyli skrzywdzonego. Dlatego o ile bez trudu można wyobrazić sobie ateistę, który szanuje Boga, choć w Niego nie wierzy, i szanuje ludzi, o tyle trudno sobie wyobrazić chrześcijanina, który nie szanując człowieka, mógłby o sobie powiedzieć, że wierzy w Boga.

Kiedy jednak zaczniemy rozprawiać o krzywdzicielach, dobrze jest najpierw pomyśleć o sobie. To nie inni ludzie, ale każdy sobie samemu, i to w trosce o szczęśliwe życie, wyrządza największą krzywdę. Jezus mówi: „Jaka z tego korzyść dla człowieka, jeśli zdobędzie cały świat, a siebie samego zatraci albo skrzywdzi?”.

Najczęściej za nasze...

3078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]