Reklama

Chłód wojny, chłód serca

Chłód wojny, chłód serca

20.02.2007
Czyta się kilka minut
Jeśli dwaj mężczyźni patrzą sobie w oczy i bez cienia uśmiechu wymieniają się karteczkami, wypowiadając zdania "Czy powinniśmy wybrać się na ten bal?, "Tak, tylko nie zapomnijmy o butach do tańczenia, i jeśli nie noszą przy tym kaftanów bezpieczeństwa, sprawa jest jasna. Właśnie rozstrzygają o przyszłości naszej planety.
Matt Damon jako Edward Wilson
"

"Dobry agent", drugi po "Prawie Bronxu" (1993) film wyreżyserowany przez Roberta De Niro, ma za temat m.in. ów śmieszno--straszny rozdźwięk między przedmiotem walki wywiadów a formą, jaką ona przyjmuje. Przedmiotem są sprawy doniosłe, forma natomiast ma coś z chłopięcej szarady pełnej haseł, szyfrów i mistyfikacji. Od czasu do czasu powaga przedmiotu daje o sobie znać: wówczas sięga się po pistolet i znikają skrupuły.

Bohaterem "Dobrego agenta" jest Edward Wilson (Matt Damon), student literatury angielskiej, który rozpoczyna działalność wywiadowczą dla rządu USA w latach 30. Szpieguje własnego profesora powiązanego z nazistami; doprowadza do relegowania go z uczelni. A więc sukces i klęska w jednym: Edward jest świetnym agentem i nielojalnym studentem; konflikt wewnętrzny okazuje się nieuchronny. Wilson kontynuuje pracę dla wywiadu w trakcie II wojny...

6474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]