Reklama

Chcemy całego życia

Chcemy całego życia

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Panią Agnieszkę poznałam, gdy przyszła na jedno z moich spotkań autorskich. Usiadła z boku, a po spotkaniu podeszła, by chwilę porozmawiać.
N

Nieczęsto może sobie pozwolić na taką ekstrawagancję, jak wieczorne wyjście z domu, ten raz był więc bardzo szczególny. Pani Agnieszka ma pod opieką dwóch synów z autyzmem, którymi się opiekuje i opieka ta pochłania większość jej energii. Mimo to, od jakiegoś czasu prawdziwą walkę toczy nie tylko o zapewnienie odpowiedniej terapii i wsparcia dla swoich synów, nie tylko z własnym zmęczeniem i wypaleniem, ale przede wszystkim z systemem, ślepym na potrzeby ludzi, którzy tak jak ona oddają swoje życie dzieciom.

Jeśli osoba niepełnosprawna stale potrzebuje wsparcia, jej rodzic najczęściej nie pracuje, bo opiekuje się dzieckiem. Dostaje wówczas od państwa świadczenie pielęgnacyjne, w wysokości 1406 zł (jeśli niepełnosprawność dziecka powstała do 18. roku życia) lub 520 zł (jeśli niepełnosprawność powstała po 18. roku życia, np. w wyniku wypadku drogowego).

Według wyników...

5071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pani Anno, w imieniu swoim i osób zrzeszonych wokół inicjatywy "Chcemy Całego Życia!" serdecznie dziękuję za podjęcie tego ważnego tematu.

Dziękuję za pochylenie się nad problemem tak kluczowym dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Świadczenie nie jest luksusem, możliwością wyboru, a najczęściej stanowi smutną konieczność. Zwrócenie godności i poczucia własnej zawodowej wartości opiekunom osób zależnych w takiej formie właściwie nic nie kosztuje, a ratuje przed depresją, wykluczeniem i szeregiem innych społecznych konsekwencji.

To bardzo ważny temat. Dziękuję.

Następną grupą ludzi świętych są dorosłe dzieci opiekujące się swoimi niesprawnymi rodzicami. Te osoby nie mogą liczyć na jakiekolwiek pieniądze od rządu. No może na 153,00PLN/miesięcznie za udokumentowaną niesprawność rodzica. Jasne, te osoby mogą zarobić. Ale to w przypadku gdy są na tyle sprawni sami i gdy mają na to siły.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]