Reklama

Cecilia Bartoli "Opera proibita"

Cecilia Bartoli "Opera proibita"

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Piękna kobieta z obnażonymi ramionami kąpiąca się w Fontannie di Trevi - Cecilia Bartoli na okładce nowej płyty imituje Anitę Ekberg w słynnej scenie z filmu Dolce vita. Skąd wziął się pomysł?.
W

Wydawcy sugerują mocno naciągane analogie między kłopotami, w jakie popadł Fellini, krytykowany ostro w kręgach watykańskich po premierze swojego filmu, a próbą “cenzurowania" rzymskiego życia muzycznego przez grupę dostojników kościelnych u początków XVIII w. W cień odeszła wówczas opera, z całkowitym zakazem wystawiania jej w okresie Wielkiego Postu, oddając pole preferowanemu odtąd w Rzymie oratorium. Kobietom ograniczono dostęp do scen teatrów lokalnych; ich miejsce zajęli już wcześniej otaczani estymą kastraci.

Jednak oratorium tylko wzbogaciło swój wyraz. Wpisano w nie mnóstwo wspaniałych partii, stosując rozpasaną wirtuozerię rodem z “wyklętej opery", prowokowaną zapewne specyfiką wysokich głosów męskich: szeroko rozpiętą skalą, wytrzymałością oddechową, ruchliwością i mocnym brzmieniem. Kompozytorzy hulali do woli, co usłyszeć można też na “Opera...

2982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]