Reklama

Cdn.

Cdn.

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Rok 2012 rozpoczął się od gwałtownego sporu o ustawę refundacyjną i sposób jej wprowadzania w życie. Nie był to, rzecz jasna, koniec świata, ale też nie była to zwyczajna awantura o recepty. Skutki konfliktu odczuli i zobaczyli nie tylko jego bezpośredni uczestnicy (lekarze z jednej strony, przedstawiciele rządu z drugiej), ale także pacjenci, którzy musieli w ostatnich dniach odwiedzić apteki. Oraz wszyscy, którzy czytają gazety i oglądają dzienniki telewizyjne.
M

Można się długo spierać o to, kto zawinił, kto przesadził i kto najwięcej stracił w trakcie bitwy o refundację. Być może zawinił rząd; być może przesadzili lekarze; być może straciliśmy wszyscy. Być może. Znacznie istotniejsze jest to, że spór rządu z lekarzami ujawnił taki problem, który nie tylko wzbudził silne emocje społeczne, ale - co najważniejsze - pogodził ze sobą skrajnie różniących się na co dzień polityków (jak również - skrajnie odmienne media). Rzecz jasna: ta jedność sprzeciwu wobec zachowań rządu trwała niedługo. Ale: była faktem. I chociaż nie był to koniec świata, ani koniec władzy Platformy, warto to ostrzeżenie zapamiętać.

Jaka będzie następna awantura, budząca rząd z błogiego przekonania, iż następne wybory daleko, a przewaga nad opozycją znaczna? Nie zamierzam się bawić w proroka, ale też nie mogę się oprzeć wrażeniu, że na to pytanie...

996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]