Reklama

Miasto ruin

Miasto ruin

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Po 1989 r. Kraków w większym stopniu niż inne polskie miasta stał się ofiarą słabości samorządu, bałaganu prawnego i zwykłej ludzkiej chciwości.
Szkieletor Fot. Grażyna Makara
K

Kiedy tygodnik „Polityka” zapytał, jaki budynek stanowiłby dziś najbardziej adekwatny symbol Krakowa, można było przewidzieć, że zwycięzcą nie okaże się Wawel, ale Szkieletor. Rozpoczęta w 1975 r. i nigdy nie ukończona konstrukcja, przeznaczona pierwotnie na siedzibę Naczelnej Organizacji Technicznej, wystaje wysoko ponad stosunkowo płaską panoramę miasta, strasząc żelbetonowym kośćcem.
Szkieletor: historia pewnej zapaści
Wybór krakowian jest wyrazem frustracji, wynikającej z degradacji przestrzennej miasta, które jeszcze niedawno mogło pochwalić się urbanistyczną dyscypliną i konsekwencją. Historia wysokościowca to wyrazisty przykład tej zapaści.
Budowę siedziby NOT przerwano już w 1979 r. (zabrakło pieniędzy), w latach 80. ktoś wpadł na pomysł, by zaadaptować budynek na potrzeby pracowników nowohuckiego kombinatu. Po 1989 r. potencjalni inwestorzy...

7177

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]