Reklama

Bunt Absaloma

Bunt Absaloma

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Absalom musiał czekać w Jerozolimie kolejne dwa lata, żeby stanąć przed obliczem króla. Skłonił mu się twarzą ku ziemi, a Dawid pocałował w ramię Absaloma.
W

Wyglądało to oficjalnie: syn nie poszedł na spotkanie ojca, tylko monarchy. Władca przyjął poddanego, okazując mu powściągliwą uprzejmość. Nie wiemy, o czym mówili. Można odnieść wrażenie, że nic tam nie było poza kurtuazją. Absalom po latach wygnania zobaczył postarzałego ojca, pozbawionego dawnej energii i stanowczości.

Można tak sądzić po tym, co postanowił Absalom. Nie chciał czekać na śmierć ojca. Pragnął jak najszybciej korony dla siebie. Mógł ją zdobyć – jak się dowiadujemy z Księgi – zyskując posłuch i podziw ludu. Znalazł na to sposób. Otoczył się licznymi sługami, którzy chodzili przed nim. Sprawił sobie wozy, rydwany i konie. Tak oto okazywał przed miastem swój majestat. Wiemy, że był bez zmazy, a jego gęste, czarne włosy ważyły kilogramy. Samym wyglądem budził podziw i wzruszenie. Uroda predestynowała go do roli władcy. Stawał u bram miasta – i jak dziś kandydaci...

3247

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy ktoś te słowa usłyszy ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]