Reklama

Budżet rządu czy społeczeństwa?

Budżet rządu czy społeczeństwa?

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Wszyscy ministrowie finansów i gospodarki w tym rządzie, a i w poprzednim, mają wspaniałe koncepcje budżetu. Wszystkie te koncepcje opierają się jednak na dwu zasadach: ciąć bieżące wydatki oraz mieć nadzieję na szybki wzrost gospodarczy. Pierwsza zasada ma charakter negatywny, druga życzeniowy. Nikt nie próbuje konstruować budżetu rozwoju Polski. Nikt nie jest uczciwy, bo nie wlicza do deficytu wszystkiego, gdyż wtedy byłby on mniej więcej dwa razy większy. Słowem są to wszystko - łącznie z budżetem Hausnera - łataniny, które w dodatku mają wejść w życie za rok czy półtora.
O

Otóż z całym przekonaniem stwierdzam, że Polska tego roku czy półtora raczej nie wytrzyma, a ponieważ za półtora roku ma dojść tylko do zahamowania deficytu, a może minimalnej poprawy, trzeba się liczyć z dobrymi pięcioma latami nieszczęścia. Polska gospodarka różni się od amerykańskiej i zwiększenia deficytu już na pewno nie przetrwamy. Czy skończy się to jak w Argentynie, czy inaczej - nie wiem, bo się na tym nie znam.

Znam się jednak na banalnych faktach i wiem, kiedy się okazuje odwagę, a kiedy odwagę podszytą tchórzostwem, co w sumie daje ćwierćprodukt. Administracja w Polsce jest obecnie trzy razy liczniejsza niż w 1989 roku, każdy ma swojego rzecznika, który - coraz częściej - albo odmawia odpowiedzi (rzecznik!), albo plecie głupstwa. Agencji centralnych nie zlikwidowano i to nie ministerstwo zdrowia zajmuje się zdrowiem i nie ministerstwo rolnictwa...

3518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]