Reklama

Brudne igrzyska

Brudne igrzyska

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Związki polityki i sportu zacieśniają się. Obie dziedziny coraz silniej zagospodarowują nasze emocjonalne zasoby, ale i upodabniają się do fikcji. Do pustego spektaklu.
Kadr z filmu „Ikar” NETFLIX
O

Od dawna było wiadomo, że nagrodę Amerykańskiej Akademii dla najlepszego dokumentu otrzymują wcale nie filmy najkunsztowniej zrobione czy wskazujące na rozwój gatunku, ale te, które dotykają najważniejszych tematów. W tym roku Oscara nie otrzymały jednak największe pewniaki: nie dość interesująca okazała się wojna w Syrii („Ostatni w Aleppo”), sprawa zabitego przed laty afroamerykańskiego chłopaka („Strong Island”) czy echa światowego kryzysu ekonomicznego („Abacus: Small Enough to Jail”). Nawet weteranka Agnès Varda ze swoim filmem „Twarze, plaże” (patrz: rubryka „Warto zobaczyć”) pozostała niedoceniona. Wygrał natomiast tytuł, który dotyka emocji wiecznie żywych – czyli sportu i lęku przed Rosją. I robi to bez znieczulenia.


Czytaj także: Anita Piotrowska o Oscarach 2018

...
5789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]