Reklama

Ładowanie...

Bozon z nadwagą

Bozon z nadwagą

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Z

Z amerykańskiego ośrodka Fermilab płyną doniesienia o kolejnym potencjalnym wyłomie w tzw. modelu standardowym fizyki cząstek elementarnych – naszym obecnie najlepszym opisie podstawowych cegiełek materii i ich wzajemnych oddziaływań. Jak wynika z analizy danych z akceleratora Tevatron (zakończył pracę w 2011 r.), jedna z takich cegiełek – znana jako bozon W – jest o 0,1 proc. cięższa, niż przewiduje model standardowy. Pozornie niewiele, ale w subtelnym matematycznym tańcu pól kwantowych każda niewyjaśniona odchyłka może świadczyć o istnieniu cząstek i sił nieujętych w bieżącej teorii. Naukowcy od dekad poszukują takich eksperymentalnych pęknięć w modelu standardowym – jak dotąd bezskutecznie, gdyż każde zaobserwowane odstępstwo z czasem okazywało się statystyczną fluktuacją lub artefaktem pomiarowym. Czas pokaże, jak będzie tym razem. Jak zauważa fizyk cząstek Matthias Schott, który bada bozony W za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN-ie pod Genewą, zanim skupimy się na konsekwencjach nowych wyników dla modelu standardowego, musimy wpierw zrozumieć źródło ich rozdźwięku z wcześniejszymi pomiarami. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]