Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Bośnia i Hercegowina: Być Serbem w Srebrenicy

Bośnia i Hercegowina: Być Serbem w Srebrenicy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
W tym mieście patrzysz dziś na ściany, meble i ganek swojego domu – i wszędzie wciąż widzisz kogoś innego. Ci, którzy te domy budowali, nie żyją lub uciekli.
Fot. Udruženje „Prijatelji Srebrenice”
Z

Zamieszkali w nich Serbowie. Oni też, w czasie tej samej wojny, stracili swoje mieszkania – ale w Srebrenicy turyści i tak wytykają ich palcami jak zbrodniarzy.

Właśnie dlatego DRAGANA JOVANOVIĆ zaproponowała: „Odłóżmy emocje na bok”, i założyła stowarzyszenie „Przyjaciele Srebrenicy”, które pokazuje młodzieży, jak przekraczać granice uprzedzeń. Próba rewitalizacji Srebrenicy rozpoczęła się w 2005 r. od wyszkolenia i wyposażenia w sprzęt młodych dziennikarzy, którzy dziś współpracują ze stacjami telewizyjnymi w całej Bośni. Ostatnio 17 lutego pojechali na cmentarz ofiar masakry z 1995 r. Pierwszy raz spotkali się tam ze sobą weterani wrogich wtedy sobie armii. „Od końca wojny cierpimy tu już wszyscy razem – mówi Dragana. – Aby dojść do pojednania, musimy najpierw zwalczyć biedę. Oprócz wojny i ludobójstwa, mamy rzeczy, którymi można się pochwalić światu”.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]