Reklama

Ładowanie...

Bośnia i Hercegowina: Być Serbem w Srebrenicy

Bośnia i Hercegowina: Być Serbem w Srebrenicy

26.11.2012
Czyta się kilka minut
W tym mieście patrzysz dziś na ściany, meble i ganek swojego domu – i wszędzie wciąż widzisz kogoś innego. Ci, którzy te domy budowali, nie żyją lub uciekli.
Fot. Udruženje „Prijatelji Srebrenice”
Z

Zamieszkali w nich Serbowie. Oni też, w czasie tej samej wojny, stracili swoje mieszkania – ale w Srebrenicy turyści i tak wytykają ich palcami jak zbrodniarzy.

Właśnie dlatego DRAGANA JOVANOVIĆ zaproponowała: „Odłóżmy emocje na bok”, i założyła stowarzyszenie „Przyjaciele Srebrenicy”, które pokazuje młodzieży, jak przekraczać granice uprzedzeń. Próba rewitalizacji Srebrenicy rozpoczęła się w 2005 r. od wyszkolenia i wyposażenia w sprzęt młodych dziennikarzy, którzy dziś współpracują ze stacjami telewizyjnymi w całej Bośni. Ostatnio 17 lutego pojechali na cmentarz ofiar masakry z 1995 r. Pierwszy raz spotkali się tam ze sobą weterani wrogich wtedy sobie armii. „Od końca wojny cierpimy tu już wszyscy razem – mówi Dragana. – Aby dojść do pojednania, musimy najpierw zwalczyć biedę. Oprócz wojny i ludobójstwa, mamy rzeczy, którymi można się pochwalić światu”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]